КОНСПЕКТ УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ
ЛІТЕРАТУРИ В 5 КЛАСІ
(урок позакласного читання)
ТЕМА:
ЄВГЕН ГУЦАЛО «СІМ’Я ДИКОЇ КАЧКИ».
ЛЮДСЬКА ДОБРОТА І ЖОРСТОКІСТЬ,
МИЛОСЕРДЯ І СПРАВЖНЯ ТУРБОТА ПРО ПРИРОДУ
Мета уроку: формувати ключові компетентності:
розуміння необхідності вирішення проблем довкілля(НЛ-1),важливості вияву
ініціативи в суспільному житті(Н Л-2),усвідомлення переваги позитивного
мислення для збереження живої природи( НЛ-3), вміння характеризувати героїв щодо
їхньої винахідливості та кмітливості;
Формувати предметні
компетентності:ознайомити учнів з творчістю Євгена Гуцала, формувати навики
аналізу твору,вміння виокремлювати основні епізоди; розвивати усне і писемне
мовлення, виховувати інтерес до української літератури .
Тип уроку: урок позакласного читання.
Обладнання: портрет письменника, текст оповідання, ілюстрації до твору, музичне
оформлення,
ноутбук, презентація.
Епіграф: Не всяка стежка без спориша, не в кожної людини добра душа.
Народне прислів’я
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
-
Позитивне налаштування дітей на співпрацю
Доброго
дня Вам, шановні!
Інтерактивна вправа
«Графічний настрій»
Передайте свій емоційний стан за допомогою «смайликів»,які у вас є на парті. Оберіть той, який відповідає вашому настрою.
Передайте свій емоційний стан за допомогою «смайликів»,які у вас є на парті. Оберіть той, який відповідає вашому настрою.
Подивіться
мені в очі. Погляньте один на одного, візьміться за руки й посміхніться. Із цих
промінчиків добра,що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок. Обмін
побажаннями в парах («Побажай мені
удачі»).
II. Актуалізація опорних знань
-Який твір Євгена Гуцала
ви вивчали у молодших класах?
(Ми вивчали оповідання «Зайці» Є.Гуцала)
-Про що цей твір?(про те, як люди мають турбуватися про тварин)
1. Слово вчителя
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності школярів
Слово вчителя. (на фоні музики , пташиного співу) Я рада усіх бачити. Давайте поглянемо разом у
вікно, що ви там бачите? Там у нас досить холодно. А зараз так хочеться тепла,
літа. Відчути на волоссі своєму тепло cонячних
промінчиків, легкий подих вітерця.
Сьогодні ми хоч на хвилинку поринемо у спекотні дні,
у літо….Яку красу дарує нам природа! Кожний бачить в ній щось особливе,
чарівне. З щедрістю людина приймає дари матінки-природи: квіти, ягоди, гриби.
Горіхи, свіже повітря, лікарські рослини, спів пташок. А чи завжди люди вдячні
природі? Сьогодні я пропоную вам ознайомитися з твором Гуцала «Сім*я дикої
качки», у якому він намагається відтворити ставлення дітей до представників
пташиного світу, бо, учинивши зло, людина перестає бути щасливою, вона не зможе
яскраво сприймати світ, поки не спокутує свою провину.
Я хотіла б, аби ви протягом уроку були в доброму
гуморі, почувалися комфортно й упевнено висловлювали свої думки.
Вивчення нового матеріалу.
Оповідання
називається «Сім’я дикої качки». Що ж означає слово сім’я?
-У нас є юний науковець, який працював зі
словником і розтлумачить нам це слово.
Юний науковець.
Сім'я - група
людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких
родичів, які живуть разом; родина,
сімейство, фамілія, посімейство.
-А
що саме для вас означає слово «сім’я»?
На дошці
Скласти асоціативний кущ до слова «СІМ’Я»
-
Які асоціації викликає слово сім`я?
-
СІМ’Я – (
любов, піклування, взаєморозуміння, діти, родина, батьки,щастя, повага, довіра,
свято, підтримка ,взаєморозуміння, тепло…..)
-
Юні біографи підготували нам
коротенькі повідомлення про життя
Гуцала.
1. Виступи юних біографів.
1.
Гуцало Є.П. (1937 – 1993) народився на Вінниччині в
учительській сім’ї. Батько викладав українську мову і літературу, а мама - біологію і хімію. У дитинстві малий Євген
був допитливий і дуже цікавий хлопчик. Любив рідне слово, рідну природу. У
нього була прекрасна подільська природа, серед якої зростав.
Війна обпалила його дитинство. Ця тема
знайшла відображення у багатьох його творах. Школа була спалена фашистами.
Хлопець ще змалку тягнувся до слова, до книги, до знань. Багато читав.
Випасав череду, читав «Кобзар» Т.Г.
Шевченка і стару обдерту біблію, що знайшов у дерев`яній скрині баби Ликерки.
2.
Закінчив Ніжинський педінститут. Багато
років працював у редакціях обласних газет, «Літературній Україні». Автор
багатьох цікавих оповідань, повістей, романів.
Посмертно видані його твори у п’яти
томах. Лауреат премії ім.
Т.Г.Шевченка. Його твори, перекладені багатьма мовами світу,вже давно відомі
далеко за межами України.
Читаючи
твори Є Гуцала, ми відчуваємо справжню музику мистецтва слова, притаманну цьому
письменникові.
Вчитель
-
А ще у нас є учень, який просто у захопленні від різних енциклопедій, особливо
він цікавиться тваринним світом і підготував повідомлення про качок.
Виступ юного біолога.
Родина качок включає лебедів, гусей,
качок-рибалок та багато різних видів качок.
Більшість диких качок мешкає у північних районах нашої планети. Тільки
взимку вони прилітають до південних районів. Але там залишаються на короткий
час. Коли починає танути лід на півночі, птахи повертаються додому — у ставки,
ріки, болота, на береги озер і морське узбережжя, де вони люблять перебувати.
Качки чудово плавають у крижаній воді. Причиною того, що вони утримуються
на плаву, є те, що тіло качки щільно покрите водонепроникним пір'ям. Залоза, що
знаходиться біля хвоста, виділяє маслянисту рідину, яка рясно змочує пір'я. Під
ним є товстий шар пуху. Навіть перетинчасті лапи качок захищають їх від зими: оскільки в них немає ні кровоносних
судин, ні нервів, вони просто не відчувають холоду.
Лапи качок розташовані позаду тулуба, що дозволяє їм бути прекрасними
плавцями, а на суші додає характерну ходу перевальцем. Качки можуть швидко
пересуватися у повітрі та в коротких перельотах розвивають швидкість аж до 112 км на годину!
Більшість качок будує гнізда на землі біля води. Вони викладають їх
рослинами та приминають своїми грудьми. Самиці гріють грудьми яйця при
висиджуванні. Качка відкладає від 6 до 14 яєць і сама сидить на них.
Птахи линяють після шлюбного періоду. Доти, доки не відросте пір'я на
крилах, вони не можуть літати. Щоб захистити від ворогів, вони стають дуже
тихими, роблять усе, аби не привертати до себе уваги.
У всьому світі існує понад 160
видів качок, які мешкають на всіх континентах, крім Антарктиди».
Виступ юних літераторів (короткий зміст)
У
оповіданні йдеться про те,як….
Юрко
(який приїхав з міста в гості до бабусі) був задоволений, бо вранці без батьків
вирушив на рибалку. Риба довго не ловилася, а тут ще до
нього прийшла Тося, з якою він то мирився, то сварився.
Незабаром діти побачили дику качку з крихітними каченятами. Юрко почав збирати малих, незважаючи на крики качки. Хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх приручити. Ті нічого не їли. Поки Юрка не було вдома, Тося швиденько зібрала каченят і понесла до води, сподіваючись на те, що вона їм допоможе, віддасть качці-матері.
Дівчина пішла до річки. Намагалася привчити плавати каченят. Сільські хлопці, які прибігли до річки, допомагали їй.
Юрко, від’їжджаючи до міста, навіть не хотів проститися з Тосею. Хлопець не був і впевнений, що вона до нього підійде.
Незабаром діти побачили дику качку з крихітними каченятами. Юрко почав збирати малих, незважаючи на крики качки. Хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх приручити. Ті нічого не їли. Поки Юрка не було вдома, Тося швиденько зібрала каченят і понесла до води, сподіваючись на те, що вона їм допоможе, віддасть качці-матері.
Дівчина пішла до річки. Намагалася привчити плавати каченят. Сільські хлопці, які прибігли до річки, допомагали їй.
Юрко, від’їжджаючи до міста, навіть не хотів проститися з Тосею. Хлопець не був і впевнений, що вона до нього підійде.
Ідейно
–художній аналіз твору.
Бесіда за твором
-Яка
тема твору ?(Автор відтворює ставлення дітей до природи)
-Яка,на
ваш погляд, головна думка твору? (автор засуджує
жорстокість , байдужість, брехню Юрка, возвеличує добро, милосердя,
чуйність(Тося)Автор закликає дітей осмислено ставитись до своїх вчинків і не
завдавати шкоди природі.)
- Як Гуцало описує красу літнього ранку? (Повітря пахне зволоженим листям, воно голубіло між стовбурами і
долина над верхівками дерев була кришталево-чиста, кришталево - дзвінка. )
-Які
художні засоби використав? (Епітети: листя зволожене,
долина криштал….)
- Де проживає
Юрко? (Хлопчик із міста).
- Чим є для нього прогулянка в ліс? (Незвичайна подорож, незвідані
простори).
- Який у нього настрій? (Піднесений, радісний). Зачитайте опис його
стану.
- На які почуття здатна ця
дитина? (Уміє радіти, любить природу).
- Хто така Тося? (Дівчина, яка мешкала в
селі, хотіла товаришувати з Юрком).
- Як Юрко ставився до Тосі? Чим його дратувала дівчина? (Cпочатку Юркові подобалася його
увага,але та сама увага стала йому надокучати).
Чим пояснити прихильність Тосі до
Юрка? (Вона хотіла податися з Юрком,щоб слухати його розповіді про місто,
про те, чого їй ніколи не випадало бачити. Коли вона була з Юрком, то
здавалося, що на неї падає чарівне світло його знань, що вона переселяється у
той світ, про який він розповідає. Тося була сільська дівчинка і її було цікаво
послухати хлопчика з міста, адже він стільки знав).
- Яку побрехеньку розповів Юрко
дівчині? («Колись ми з батьком піймали були сома... Півтора пуда заважив...
А як тельбушили його, то всередині знайшли краснопірку на кілограм. І вона ще
була жива!»).
- З якою метою він це робив? (Він
хотів поглузувати з дівчини).
- Які риси характеру властиві
Юркові за цим фрагментом? (Брехливість, хвалькуватість, глузливість).
- Хто на початку твору видається
цікавим як особистість - Тося чи Юрко?
- Опишіть, використовуючи текст
твору, як Юрко ловив каченят?
(«... Юрко, кинувши свою вудочку,
стрімголов шугнув уперед... забіг наперед, відрізаючи їм дорогу на берег....
Коли Юрко кинувся до них, розставляючи руки, щоб вони не повтікали, качка
злетіла вгору. Хлопець поспіхом узявся ховати каченят за пазуху...»).
- Чи знав Юрко ,що дикі
качки не можуть жити разом з людьми ? (Ні, він цього не знав)
Робота в групах.
1.Метод «Фішбоун»
-Перше завдання однакове для обох команд ,
-У вас є риба, її скелет…
-Ваше завдання : «одягнути» рибний скелет за
планом(алгоритмом).
Голова-тема твору.
Хребет-проблема твору.
Верхні кістки- персонажі.
Черевні нижні кістки -план оповідання.
Хвіст-основна думка, вирішення проблеми.
-
І скласти сенкани. Перша
команда складає сенкан до образу Тосі, а друга-до образу Юрка.
І група .
скласти
сенкан «Тося»
Тося
Добра,
чуйна
Допомагає,
хвилюється, любить
Намагається
врятувати бідолашних каченят
Добродійка
ІІ група. скласти сенкан
«Юрко»
Юрко
Жорстокий, байдужий
Вихваляється, бреше,
кривдить
Забрав диких каченят
додому
Хлопець
- Так 5 клас щось ми запрацювалися, нумо розімнемося!
Фізкультхвилинка.
Добре те,що сонце світить!
(підняти руки вгору)
Добре те, що вітер віє!
(Відтворити рухи коливання дерев від вітру)
Добре те, що ось цей ліс
(Присісти)
Разом з нами ріс і ріс!
(Повільно підніматися)
Добре те, що в нашій річці
(«Хвилька» руками)
Чиста, не брудна вода
(Долоньками-горизонтальні кола)
І мене яскраве сонце
Після школи обійма!
(Міцно обійняти себе)
Добре гратися надворі!
(Стрибки на місці)
Добре вчитися у школі!
(Руки перед собою, як за партою)
Добре плавати в ставку
(Рухи-плавання стилем «брас»)
Добре те, що я живу!
(Показати на себе, потім підвести руки вгору і
Підстрибнути)
Міні -дискусія.
-
Ви охарактеризували нашого героя Юрка. Хтось абсолютно його не підтримує,
а дехто ставиться з розумінням. Але послухайте ще
одну думку. До нас завітала цікава паняночка зі своїм переконаннями.
Панянка: Це просто жах!
Світ перевертається. Як така поведінка може
вплинути
на виховання підростаючого покоління? З кого брати приклад? Цей Юрко хуліган!
Думає лише про себе. У цієї дитини взагалі немає моральних цінностей. Як
змінюються часи! От у наш час таких дітей не було! І взагалі, як можна
дозволяти дітям таке читати? Чому
вчить це оповідання?(Діти висловлюють свій погляд)
Учитель. Чи можете ви захистити
Юрка перед цією панею?
- Хто
з вас підтримує цю громадянку? А хто ні?
3.
Гра «Крісло відвертості»
У нас є тут
крісло відвертості. Це чарівне крісло , на якому слід говорити тільки правду.
Розкажіть відверто, коли ви у житті негарно вчинили із природою чи допомогли
їй! Ця відвертість допоможе вам стати справжніми захисниками природи.
(Зізнання учнів)
Вчитель
- Ми, люди, відповідальні за природу, за все живе. Від того, як ми до цього
ставимось, - з добром чи злом – залежить усе наше життя, бо ми – частинка цієї
природи. А доброта – це одна з найголовніших якостей, яка повинна бути в кожній людині.
Літературний крос.
- А зараз перевіримо, наскільки ви були уважними,
читаючи оповідання «Сім’я дикої качки» і слухаючи повідомлення своїх товаришів.
1. Яким лісом ішов Юрко на рибалку? (Дубовим)
2. Мешканець пересувного зоопарку, якого впіймав на вудочку Юрко. (Крокодил)
3. Дерево, яке не хотіло повідати своїх думок Тосі.(Береза)
4. Кількість диких каченят… (п’ять)
5. Прізвище автора оповідання «Сім’я дикої качки». (Гуцало)
6.Прохання, з яким зверталася Тося до каченят, коли пускала на воду.
( Пливіть)
7. Якого кольору була качка? (Сіра)
8.Хто із головних персонажів
оповідання наділений такою рисою
характеру як доброта? (Тося)
9. Гуцало народився в сім`ї (вчителів).
10.Випасаючи череду читав….(«Кобзаря»
Шевченка, Біблію).
11. Хлопець збрехав Тосі, сказавши , що зловив з батьками велику рибу…. (Сома)
12А в сома в животі знайшли маленьку рибку…?(краснопірку)
13. Гуцало в оповіданні змалював пору року… (літо)
14. Головні герої твору…(Юрко і
Тося)
15.Кругом ящика з каченятами кружляли тварини… (півень та кішка)
16 . Юрко годував каченят… (пшоном
та вареною картоплею)
17. Коли Юрко їхав у машині у місто то тільки і думав… (Якби покликав Тосю підійшла чи ні… напевно, не підійшла б)
18. Де тримав хлопець каченят? (У
ящику).
19. Які квітки нагадували каченята, коли плавали по воді?(К ульбабу)
20. Хто допомагав Тосі підтримувати кволих каченят?(Сільські хлопці)
21. Що відчував Юрко, від`їжджаючи
додому? (Сором).
Підсумок уроку.
Життєвість ситуації.
Учитель.
- А зараз, діти ми підведемо підсумок
уроку,використавши вправу „Незакінчене речення". Таким чином ви дасте відповідь на
запитання: „Якою повинна бути справжня людина"
МЕТОД « незакінчене речення»
Я ніколи не буду …
ображати братів
наших менших
Я буду старатися …краще
ставитися до природи, не смітити, висаджувати дерева,рослини та доглядати за
ними.
Мені … приємно, що Юрко зрозумів свій вчинок і визнав
провину, хоча і не вголос.
Завдяки уроку дізналися про…те ,що потрібно аналізувати свої вчинки думати наперед, а
чи не зашкодить моя поведінка природі, людству?!
- Мені хочеться вірити, що….Юрко стане добрішим, чуйнішим, буде оберігати природу,
адже в душі він добрий юнак!
- Я хочу , щоб…усі люди
врешті-решт зрозуміли, що природа-це наше життя. Не буде природи- не буде і
нас. Ми- частина природи. Якщо ставлення до природи не зміниться, жахлива
неминуча катастрофа чекає на нашу землю, і в ній будуть винні саме люди.
- Я вірю….закон бумеранга діє, як
ми до природи- так вона до нас. Я
думаю, що люди зроблять висновки!
«МІКРОФОН»
-
Який урок життя ви взяли для себе?
Завжди потрібно робити добро для
людей, природи. Думати про наслідки!
-
Якою на вашу думку повинна бути справжня
людина?
-
Справжня людина, на мою
думку, має бути в першу чергу доброю, милосердною, допомагати, тим, хто потребує
допомоги. Любити природу, адже природа - це наш дім, в якому ми живемо і будуть
жити наші нащадки!
-
Чому природа потребує захисту?
-
Звичайно, природа
потребує захисту, тому що природні ресурси не можуть бути невичерпними. Тому
наше завдання-зберегти природу!
-
Як жити в єдності з природою?
Жити
в єдності з природою - це жити в злагоді з нею, відчувати себе частиною її
частиною. Саме природа дає нам життя, міцне здоров`я. Тому потрібно бути її
вдячною.
Оцінювання Учитель. Я хочу висловити подяку за підготовку всім присутнім, а особливо ... ( виставляю
бали і аргументую їх).
Слово
вчителя (щебіт пташок)
Сьогодні ми з вами
розглянули ще один прекрасний твір Є. Гуцала, який учить нас добра, людяності, тактовності, ввічливості, а також
застерігає від черствості, нахабства, егоїзму. І хай залишає по собі це
оповідання доволі суперечливі почуття (і жаль, і гнів, і щиру приязнь, і
співчуття, і дружнє ставлення, і зневагу), але все ж таки Євген Гуцало зумів досягти
найголовнішого – не дати прорости байдужості в серцях юних читачів. Тому цінуйте, любіть, бережіть світ довкола себе,
учіться бачити красу в кожній дрібничці, а побачивши, не займайте, адже
створена ця краса для всіх.
Домашнє завдання (на вибір) - Я
зрозуміла, що ви хочете ще зустрітися з Юрком та Тосею, тільки в інших ситуаціях. Я пропоную вам удома
попрацювати над такими завданнями. (На дошці записані завдання).
1.
Написати листа героєві оповідання. Є. Гуцала
„Сім'я дикої качки" (на вибір).
2.Написати твір-мініатюру на одну з пропонованих
тем: „Урок життя". „Моя розмова з природою".
3.
Придумати свій кінець
„пташиної історії"" або її продовження.
Написати, якими будуть Юрко і Тося у
майбутньому, які професії оберуть
4. Намалювати ілюстрації до
твору.
5. Створити колаж.
Комментариев нет:
Отправить комментарий